Nadal przygotowujemy piaskownicę – czyli jak zainstalować środowisko Android Studio

Nadal przygotowujemy piaskownicę – czyli jak zainstalować środowisko Android Studio

Dzisiaj zainstalujemy sobie aplikację Android Studio, którą ściągnęliśmy w poprzedniej lekcji. Nie bój się – zrobimy to krok po kroku, naprawdę nie da się przy tym niczego zepsuć 🙂 .

Uruchamianie instalatora

Znajdź plik, który ściągnąłeś. Jeśli nie zmieniłeś jego nazwy, powinna zaczynać się od “android-studio” (oczywiście bez cudzysłowów). Jeśli nie pamiętasz, gdzie go zapisałeś, skorzystaj z poniższych linków, wpisując w wyszukiwarkę słowo “android-studio”:
Jak wyszukać plik w Windows 10
Jak wyszukać plik w Windows 8
Jak wyszukać plik w Windows 7
Jak wyszukać plik w Windows XP

Jeśli nie jesteś pewien, jakiego systemu używasz, możesz to sprawdzić korzystając z instrukcji na tej stronie.

Teraz kliknij dwukrotnie znaleziony plik. Na wolniejszych komputerach może się okazać, że trzeba będzie dłuższą chwilę poczekać. Może Ci się wydawać, że nic się nie dzieje – spokojnie, to normalne. Jeśli w ciągu 5 minut nic się nie stanie, spróbuj jeszcze raz.

Na niektórych komputerach może się pojawić prośba o potwierdzenie, że chcesz uruchomić plik. U mnie wygląda to tak:

Okienko z napisem czy chcesz uruchomić ten plik? i dwoma przyciskami - uruchom i anuluj

Jeśli zobaczysz takie lub podobne okienko, kliknij “Uruchom”.

Być może znów będziesz musiał chwilkę poczekać, po czym pojawi się coś takiego:

Okienko z napisem Please wait while Setup is loading... verifying installer: 67%

I wreszcie otworzy się pierwsze okienko instalatora:

Okienko z napisem Welcome to Android Studio Setup, informujące o tym, że najlepiej zamknąć pozostałe aplikacje i że użytkownik zostanie poprowadzony przez proces instalacji. W okienku przyciski Back, Next i Cancel

Wybór składników instalacji

Klinij przycisk “Next”. Przejdziesz do okienka widocznego poniżej:

Okienko choose components, wewnątrz trzy elementy z możliwymi do zaznaczenia checkboxami i ilością wymaganego miejsca. Przyciski Back, Next i Cancel

Upewnij się, że wszystkie pola są zaznaczone.

Element “Android Studio” instaluje naszą piaskownicę – czyli samą aplikację, w której będziemy pisać kod.

“Android SDK” to coś w rodzaju słownika, dzięki któremu komputer będzie rozumiał to, co podamy mu w kodzie – instalując mu to, w pewnym sensie uczysz go nowego języka.

“Android Virtual Device” instaluje komputerowy symulator telefonu – czyli coś, co pozwoli Ci otworzyć sobie na ekranie okienko z wirtualnym telefonem, na którym można będzie instalować aplikacje. Nie będziemy z niego zbyt często korzystać, ponieważ jest bardzo wolny – ale jeśli nie masz telefonu z Androidem, będzie Ci bardzo potrzebny.

O tym, jak sprawdzić, czy masz telefon z Androidem porozmawiamy jeszcze później. W każdym razie jeśli masz zbyt mało miejsca na dysku i jesteś pewien, że posiadasz telefon z Androidem, możesz ten ostatni podpunkt odznaczyć.

Kliknij “Next”.

Licencja i miejsce instalacji

Okienko o tytule Licence Agreement z treścią licencji oraz przyciskami Back, I Agree i Cancel

Teraz musisz zaakceptować licencję. Oczywiście powinieneś ją najpierw przeczytać… Ale jeśli tego nie zrobisz, też się nic nie stanie 😉 . Po prostu kliknij “I Agree”. Otworzy Ci się okienko, w którym będziesz mógł wybrać, gdzie chcesz zainstalować aplikację.

Okienko Configuration Settings, pozwalające wybrać ścieżkę instalacji Android Studio i ścieżkę instalacji Android SDK. Przyciski Back, Next i Cancel

Jeśli wiesz co robisz, możesz zmienić domyślne katalogi – ale zapamiętaj wtedy, jakie podałeś. Najlepiej jednak zostaw pierwszą ścieżkę taką, jaka jest. Drugą natomiast zmienimy, żeby łatwiej nam potem było odnaleźć SDK Androida, które będzie nam dosyć często potrzebne. W drugim polu zmień wartość na: “C:\Android\sdk” (oczywiście bez cudzysłowów). Po zmianie powinno to wyglądać tak:

Okienko Configuration Settings, pozwalające wybrać ścieżkę instalacji Android Studio i ścieżkę instalacji Android SDK. Przyciski Back, Next i Cancel

Znów kliknij “Next”. Zobaczysz okienko podobne do tego:

Okienko o tytule Choose Start Menu Folder i miejscem na wpisanie lub wybranie nazwy. Przyciski Back, Install, Cancel

W Twoim mogą być wymienione zupełnie inne nazwy – nie przejmuj się tym. Nic nie zmieniaj, po prostu kliknij “Install”. Aplikacja zacznie się instalować.

Okienko z paskiem postępu i napisem Installing. Przycisk Show Details, pozostałe przyciski nieatywne

Czekamy…

Teraz będzie trzeba trochę poczekać. Zielony pasek może kilka razy cofać się do zera. Bądź cierpliwy. Prędzej czy później skończy i zobaczysz ekran taki jak poniżej:

Okienko z paskiem postępu i napisem Completed. Przycisk Show Details i Next, pozostałe przyciski nieatywne

Kliknij “Next”.

Okienko Completing Android Studio Setup. W środku zaznaczony checkbox Start Android Studio. Przycisk Finish, pozostałe nieaktywne

Jeśli z obejrzeniem aplikacji wolisz poczekać do kolejnej lekcji – możesz odznaczyć “Start Android Studio”, wtedy kliknięcie “Finish” spowoduje po prostu zamknięcie instalatora. Ale… chyba jesteś trochę ciekaw swojej nowej piaskownicy, prawda? 🙂 Więc zostaw “Start Android Studio” zaznaczone i kliknij “Finish”.

Co dalej? Zajrzyj do kolejnej lekcji.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz