Nowe wiaderko, czyli jak zaktualizować Android Studio

Nowe wiaderko, czyli jak zaktualizować Android Studio

Od czasu do czasu w Android Studio pojawiają się okienka takie jak poniższe:

Dymek aktualizacji z tytułem: Platform and plugin updates i linkiem do słowa update

Oznacza to, że pojawiła się nowa aktualizacja Android Studio albo elementów SDK Androida (jeśli nie pamiętasz, co to jest, zajrzyj do wpisu o uruchamianiu Android Studio. Żeby tę nową aktualizację zainstalować, naciśnij na niebieski link ze słowem “Update”. Otworzy Ci się okienko informujące, co zostanie zaktualizowane, o takie:

okienko Platform and Plugin updates z przyciskami Update Now, Release Notes, Ignore This Update i Remind Me Later

Jeśli klikniesz na “Release Notes”, będziesz mógł przyjrzeć się dokładniej, co się zmieniło. Oprócz tego możesz aktualizację zignorować (przycisk “Ignore This Update”) – wówczas ta aktualizacja nie pokaże Ci się już nigdy więcej jako wyskakujące okienko (ale wciąż będziesz mógł wykonać ją ręcznie). Kolejną opcją jest odłożenie aktualizacji (przycisk “Remind me later”) – dzięki temu informacja o aktualizacji pojawi się ponownie przy kolejnym uruchomieniu Android Studio. I wreszcie – możesz po prostu od razu zainstalować aktualizację, klikając “Update Now”.

Po wybraniu tej ostatniej opcji otworzy Ci się kolejne okienko:

Okienko SDK Quickfix Installation z treścią licencji (Terms And Conditions). Po lewej stronie drzewo z listą kolejnych licencji. Na dole radiobuttony Decline (zaznaczony) i Accept oraz przyciski Previous (nieaktywny), Next (nieaktywny), Cancel i Finish (nieaktywny)

W tym okienku będziemy akceptować kolejne licencje. Oczywiście wypadałoby je najpierw chociaż przejrzeć 😉 Kliknij w białe kółeczko obok słowa “Accept” w dole okna. Teraz kolejno wybierz pozostałe elementy z listy po lewej stronie. Wystarczy wybrać te główne. Na każdy z nich trzeba kliknąć i wybrać opcję “Accept”. Kiedy zaakceptujesz już wszystkie, przycisk “Next” stanie się aktywny, jak na poniższym obrazku:

Okienko SDK Quickfix Installation z treścią licencji (Terms And Conditions). Po lewej stronie drzewo z listą kolejnych licencji. Na dole radiobuttony Decline i Accept (zaznaczony) oraz przyciski Previous (nieaktywny), Next, Cancel i Finish (nieaktywny)

Kliknij na “Next”. Otworzy się okienko podobne do poniższego:

Okienko Component Installer z paskiem postępu pobierania i przyciskami Background, Previous (nieaktywny), Next (nieaktywny), Cancel i Finish (nieaktywny)

Teraz pozostaje Ci tylko czekać. To może potrwać krótko albo długo – wszystko zależy od wielkości aktualizacji. Pasek postępu może długo stać w miejscu albo wielokrotnie cofać się do początku – nie przejmuj się tym. Poczekaj cierpliwie, aż przycisk “Finish” stanie się aktywny. Możesz kliknąć przycisk “Background” – powinien on sprawić, że okno zniknie, a pobieranie będzie się odbywało w tle. Jednak nie polecam jego naciskania – kiedy próbowałam go użyć, aplikacja po prostu się zawiesiła i konieczny był reset Android Studio.

Jeśli w trakcie instalacji pojawią się jakieś dodatkowe okna z ustawieniami, co się czasem zdarza, w większości przypadków najbezpieczniej pozostawić je bez zmian, klikając “Next” bądź “Finish”. No chyba że wiesz co robisz wprowadzając daną zmianę 🙂 Kiedy wreszcie aktualizacja się zakończy, kliknij przycisk “Finish”.

Okienko Component Installer z pełnym paskiem postępu pobierania (done) i przyciskami Background (nieaktywny), Previous (nieaktywny), Next (nieaktywny), Cancel (nieaktywny) i Finish

W kolejnej lekcji przyjrzymy się dokładniej stworzonemu w poprzedniej lekcji programowi i spróbujemy go zmodyfikować, a potem uruchomić. Na razie możesz wyłączyć aplikację, klikając krzyżyk w górnym rogu okna albo wybierając z menu File -> Exit. Jeśli pojawi Ci się pytanie “Are you sure you want to exit Android Studio?”, potwierdź chęć wyjścia, klikając “Exit”.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz